Strona Główna - witaj!

Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!

Księga Gości

Zobacz wpisy
Wpisz się!

W tym podrozdziale podejmuję się dość ambitnego zadania... Sporządzenia przynajmniej częściowego spisu całego arsenału broni i gadżetów stosowanych przez agentów ninja okresu feudalnej Japonii. Jest to dość długotrwałe zadanie, więc z góry dziękuję za wszelką pomoc, szczególnie w postaci zdjęć:) W związku z nieustanną rozbudowaą działu - odsyłacze do pierwszych liter.

Szybka nawigacja:
[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [R] [S] [T] [U] [W] [Y] [Z]

Do– lekki napierśnik

Doka– “prywatny kaloryfer” agenta; wykonane z blachy pudełko z zamkniętym wewnątrz grubym prętem prasowanego węgla drzewnego, bardzo podatnego na ogrzewanie i wystarczającego na relatywnie długi okres czasu (rozpalony stanowił małe, ale intensywne źródło ciepła; służył głónie do ogrzewania się agenta po przeprawach i w trakcie suszenia rozwieszonej odzieży)

Fukiya - Grupa wielu odmian rurek z tłoczkami wypuszczającymi strzałki. Osoba w pancerzu powinna być całkowicie bezpieczna, o ile nie zostanie zraniona strzałką specjalnie wycelowaną w nieosłonięta część ciała. Groty strzałek fukiya zwykle pokrywano trucizną, dzięki czemu ranny umierał na skutek działania trucizny. Jest wiele rodzajów dmuchawek - krótszych (łatwiej je ukryć) i dłuższych (dysponują większym zasięgiem strzału). Zdjęcia pokazują fukiya najczęściej spotykaną: krótką i łatwą do ukrycia choćby w szerokim rękawie kimona.

Geta - drewniane sandały kontaktujące z podłożem za pomocą dwóch drewnianych kloców - do marszu

Hankyu - Jak widać na zdjęciu, łuk hankyu wraz ze strzałami zajmuje niewiele miejsca, łatwo go przenosić przy sobie, nie zawadza podczas skradania się, nie wystaje znacząco poza obrys sylwetki ninja. I dlatego właśnie jest używany przez wojowników nocy.

   






Jirai– niewielka świeca dymna o ciekawej właściwościzaczynała wydzielać jasnoszary dym (taki sam, jak przy paleniu wilgotnego drewna) po upływie około godziny od rozżarzenia lontu. Zastosowanie chyba jasne: agent chcący podkraść się do jakiejś fortyfikacji zapalał swoje jirai, aby zmylić pogoń i dostawał się do celu inną drogą, wywodząć straż w przysłowiowe pole.



Kyoketsu-shogi– Bardzo solidna i przydatna linka pleciona z kobiecych włosów (sic!) i kawałków najlepszego bambusa, zakończona stalową kotwicą



 

Manrikikusari - Jako broń wykorzystywane podobnie jak europejski cep bojowy. Doskonałe również do duszenia. W przypadku manrikikusari wyposażonego w dłuższy łańcuch, również do oplatania wroga czy jego broni. Krótszy obciążnik może być wydrążony w środku i skrywać dawkę proszku np. o działaniu oślepiającym, który po uderzeniu w przeciwnika wzbija chmurę pyłu i oślepia go na krótki czas, czyniąc znacznie łatwiejszym celem.

Mizu-taimatsu– Miniaturowy znicz przystosowany do zapalania w skrajnie niesprzyjających warunkach, np. przy ulewnym deszczu

bomba wydmuszkowa Nageteppo - Bomba wydmuszkowa jest to skorupka jajka wypełniona lotnymi substancjami o rozmaitym działaniu. Po rzuceniu i trafieniu w cel skorupka nageteppo pęka i w powietrze wzbija się chmura pyłu. Pomijam tu opis efektów działania środków chemicznych, bo te mogą być różne: od oślepiających, przez usypiające, dymne, paraliżujące aż po śmiercionośne. Na szczególną uwagę zasługują bomby błyskowe, które pękają z oślepiającym błyskiem, wzbijając przy tym chmurę dymu. Efekty ich działania legły u podstaw legend o znikających ninja, którzy chętnie używali takich bomb podczas ucieczki, do odwrócenia uwagi ścigających.

ninja-to Ninja-to W porównaniu z mieczami samurajskimi jest krótszy, ma prostszą konstrukcję i głownię pozbawioną charakterystycznej krzywizny typowej dla np. katany. Za to pochwa miecza jest wykonana nad wyraz solidnie i zmyślnie, dzięki czemu może posłużyć jako pałka do ogłuszenia wroga, łom, rurka do oddychania pod wodą czy cokolwiek innego, do czego akurat może się przydać w danej chwili.

 

Neko-te- dosłownie "kocie ręce"; specjalny rodzaj rękawic zakończonych pazurkami będącymi ujściami malutkich kanlików z trucizną

Rurka oślepiającajapońska nazwa wkrótce; chodzi oczywiście o kawałek bambusa wydrążonego od środka, z tłoczkiem, zapełnionego różnymi rodzajami płynów (od trucizn do płynów oślepiających)

Shinobi-shuko - Pazury są nakładane na dłonie tak, by ostrza znalazły się po wewnętrznej stroni dłoni i stanowiły narzędzie ułatwiające wspinanie się po pionowych powierzchniach (ściany, mury itp.). Jako broń służą jedynie w ostateczności, w sytuacjach zaskoczenia albo braku pod ręką innej, skuteczniejszej broni, bo po prostu słabo spisują się w tej roli.



Shinobi-ashiko - Kolce zakładane na obuwie. Pomagają nie tylko we wspinaczce, ale również w poruszaniu się po lodzie. W sytuacji, gdy walka toczy się na śliskiej powierzchni, czyli najczęściej po prostu na lodzie, kolce na obuwiu pozwalają bez problemu zachować równowagę i nie ślizgać się przy byle gwałtownym poruszeniu, a to pozwala ignorować wszelkie negatywne modyfikatory wynikające z walki w takim środowisku.

shinobi-zue Shinobi-zue– rodzaj wydrążonego od środka, wędrownego kija wędrowniczego, z ukrytym w środku długim ostrzem (prawdopodobnie wysuwanym przez “strząśnięcie”)




Shuriken– krótki sztylet rzucany, zwykle ukrywany w jednej z licznych kieszeni kurtki. Często spotykana jest także odmiana sztyletu połączonego z kawałkiem drewna tworząc niepozorny‘patyczek’. Pod kategorię broni zwanej shuriken' ami zalicza się też 'gwiazdki' pokazane obok  

Tabi oraz tekagi– bransolety odpowiednio na ręce i na nogi, grubo owinięte materiałem z wystającymi zeń kolcami, pozwalającymi wspiąć się po dowolnej, byle mniej twardej niż stal powierzchni...

Tanago-koro-taimatsu– kolejny rodzaj znicza, w tym przypadku jednak zwyczajny i jeszcze mniejszy od Mizu-taimatsu

Tetsu-bishisłynne najeżone kolcami kulki, skonstruowane w ten sposób, aby przy upadkuna ziemię zawsze ku górze sterczał przynajmniej 1 kolec. Używane przez ninja głównie podczas pościgów.